Titul MBA patří do kategorie profesních titulů. Co to znamená a může se z finančního hlediska studium vyplatit?
Co je MBA
Titulem MBA se označují absolventi manažerského vzdělávání. Jde o magisterský stupeň, v rámci boloňského procesu je řazen do druhého cyklu, v Evropě je uváděn jako EQF 7.
Typický je hlavně pro anglosaský svět, svoje kořeny má v USA. Poprvé se objevil již v roce 1910. Získat se ale dá i v tuzemsku. V Česku patří do kategorie tzv. profesního vzdělávání, jedná se tedy o titul neakademický.
Podmínkou k tomu, abyste jej mohli obdržet, je ukončené vysokoškolské vzdělání v bakalářském stupni, eventuálně vzdělání středoškolské s maturitou a dostatečná praxe. Následně se titul uvádí za jménem.
Komu se vyplatí titul MBA?
Studium je prakticky zaměřené, v současné době už však není výsadou pouze vrcholových manažerů. Kromě nich využijí titul MBA také podnikatelé a všichni ti, kteří aspirují na pozice úspěšných lídrů.
Kromě OSVČ uplatní tento typ vzdělávání také pracovníci ve státní správě, zaměstnanci ve zdravotnickém sektoru nebo pracovníci v neziskovém sektoru. Vytěžit z něj užitečné poznatky ale mohou jednoduše všichni ti, kteří chtějí pracovat na svém osobním rozvoji.
Kolik stojí MBA titul a vyplatí se?
Titul MBA konkrétně na na Evropské akademii vzdělávání obnáší školné ve výši 59 000 Kč. Tato jednorázová investice z dlouhodobého pohledu přináší absolventům řadu výhod.
V první řadě je to zisk prakticky zaměřených poznatků. Vzdělání ukončené titulem MBA prioritně rozvijí dovednosti ve vedení osob a manažerské schopnosti. Stejně tak umožňuje titul MBA rozšířit síť profesních kontaktů.
Jak zjistil výzkum agentury STEM/MARK, zisk tohoto titulu znamenal u absolventů navýšení průměrného ročního zvýšení platu o 38 688 Kč, absolventi z řad manažerů a vedoucích pracovníků si pak přišli dokonce na plat vyšší o 66 588 Kč.
Výraznějšího růstu vlastního finančního ohodnocení se dle dostupných statistik dočká až 80 % absolventů. Titul MBA se tak jednoznačně vyplatí.
Zdroj: Evropská akademie vzdělávání (European Academy of education)